İlişki ve Aile Terapisi

İlişki ve aile terapisi, ilişkilerin dinamiklerine odaklanarak aile içi ilişkilerin problem üreten kısımlarını azaltıp, olumlu boyutların beslenmesini sağlayan bir terapi yöntemidir. Bu yazıda, İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir’de ilişki ve aile terapisi üzerine uzman ekibimizle verdiğimiz hizmetler hakkında siz blog okuyucularımızı bilgilendirmek ve doğru kanallardan ilişki ve aile terapisi hizmeti alıp ilişkileri daha sağlıklı zeminde yürütebilmeniz için bu başlıkta paylaşmak istedim.

İlişki ve Aile Terapisinin Bireysel Yetişkin Psikoterapiden Farkı Nedir?

Bireysel Yetişkin Psikoterapisinin, ilişki ve aile terapisinden farkı terapistin birden fazla kişi ile görüşme yaparak birden fazla kişiyi ve işleyiş biçimlerini algılayıp ciftin ilişkisi veya ailenin işlevine odaklanıp seans sırasında çatışmalara bizzat müdahale edebildiği bir çalışmadır.

Bireysel yetişkin psikoterapisi, sadece bir danışanın sorunları ve onun hayatında farklı ortamlarda farklı kişilerle olan ilişkilerinde durduğu noktalara odaklanır. Farklı terapi tür ve yöntemleri vardır. Bir terapi türü her danışana uygun olmayabilir. Terapistler farklı problem türlerine göre farklı yaklaşımlar uygularlar.  Terapistin uyguladığı psikoterapi yönteminin size uygun olup olmadığını ilk seans sonrası hissedersiniz. İlk seans, bir kimya deneyi gibidir; farklı elementlerin bileşimi mümkün olamayabilir ya da istediğiniz sonuca ulaşamayacağınızı hissedersiniz.

İlişki terapisi, ergenlik dönemi, yetişkin hayatı ve hatta orta yaş dönemlerindeki sevgililik, nişanlılık, evlilik veya evlilik dışında var olan ilişkileri yönetebilmek için yapılır. Bireysel seanslarla da çalışılabildiği gibi çiftlerin birlikte de gelebildiği terapilere verilen addır. Kısaca, ilişki terapisi çalışması bireysel, birlikte ama ayrı ayrı veya çiftlerin birlikte yan yana çalıştığı yöntemlerle uygulanır. Tabii ki, terapistin bu konudaki beceri, eğitim ve deneyimi önemlidir.

Aile terapisi, eşlerin ilişkisi ve eşlerin ilişkileri dışında çocuklar ve diğer aile üyeleriyle de olan ilişkiler üzerine de odaklanır. Zaman zaman, diğer aile üyeleri de terapiye dahil olurlar.

İlişki ve Aile Terapisine Hangi Sorunlarda Başvurmalıdır?

 • Ebeveyn Çatışmaları –Çocuk ve Ergenler,
 • Aşk ve Sevgi Kaybı,
 • İlişkide Kişisel Farklılıklarla ilgili Çözülemeyen Sorunlar,
 • Kıskançlık,
 • Aldatma ve Hayal Kırıklıkları,
 • Anlayışsızlık, Suçlama,
 • Öfkeli Davranışlar ve Psikolojik Şiddet (tek taraf veya iki taraflı),
 • Cinsel Amaçlı Internet Kullanımı ve Cinsel Sorunlar,
 • Yeme Bozukluğu Kaynaklı Sorunlar,
 • Üvey Ebeveyn veya Üvey Çocuk Etkileşimi Sorunları,
 • Maddi Destek ve Olanaklardan Dolayı Yaşanan Finans Konulu Sorun ve Çatışmalar,
 • İş ve Aile İlişkilerini Dengeleyememekten Kaynaklı Çatışmalar,
 • Doğum Sonrası Ebeveynliğe Uyum Sorunları,
 • İlişki Kaynaklı Depresyon,
 • Cinsel İşlev Bozuklukları,
 • Değişen Yaşam Koşullarına Bağlı Sorunlar: Taşınma, Boşanma, Orta Yaşa Geçiş, Emeklilik vb.
 • Alkol, Kumar ve Madde Bağımlılıkları,
 • Aile Büyükleri ve Diğer Aile Üyeleriyle İlişki Çatışmaları,
 • Bağımlı İlişkiler,

Yukarıdaki konular, ilişki ve aile terapisi hizmeti ile üzerinde çalışılması gereken konulardır. Bu konular, çift ve aile ilişkilerinde yaşanabilir ancak ilişkiyi çıkmaza sokar.  Rahatsızlık oluşturup çözülmeden bırakılır yani halının altına süpürülürse ileride diğer başka psikolojik problemlere sebep olur.  Bir uzman eşliğinde lütfen böyle sorunların üzerine çalışıp ilişkinizin mutluluk üretmesi üzerine çalışın!

Kimlerden İlişki ve Aile Terapisi Hizmeti Alabilirsiniz?

İyi bir ilişki ve aile terapisi için mutlaka ilişki ve aile terapisi konusunda çalışma deneyimi ve eğitim olan psikolog, psikolojik danışman, aile danışmanı ve psikoterapi eğitim almış psikiyatristlere başvurmakta fayda vardır.

İlk kez böyle bir hizmeti alacaklar psikolojik desteğin işe yarayıp yaramayacağı konusunda bir fikir vermek isterim: hizmet aldığınız kişi ile ilk seans sonrası kurduğunuz bağ, ilişki ve aile terapisi yapan psikoterapistin çatışmalı ilişkiyi yönetme biçimi size seans sonrası fikir verecektir. Bu sezgi size kılavuzluk eder. Bir de tabii ki, terapistin ilişki ve aile terapisi konusundaki deneyim ve eğitimi ile ilgili de soru sorabilirsiniz. Sorular yeterince tatminkarsa ve terapist size ilişkinizdeki ana sorun konularını saptayıp, terapinin sonraki aşamalarına yönelik planlaması ile ilgili de bilgiler de veriyorsa doğru yerdesiniz.

Psikolog Deniz Doğruöz

İlişki ve Aile Terapisti

İstanbul Ataşehir, Temmuz 2017

Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma, Başarı için Öğrenci ve Ailelere Öneriler

Sınav Kaygısını Nasıl Aşalım? Sınav Kaygısı konusundaki bu yazıyı, önemli sınavların hayatımıza girdiği …

Kadınların ve Erkeklerin Aldatma Psikolojisi

Kadınların ve erkeklerin aldatma psikolojisi, başa gelen, yakınlarımızın yaşadığı veya sinema, dizi ve sanat eserlerinden …

Okula Gitmek Istemeyen Ergen ve Çocuklar

Okula gitmek istemeyen ergen ve çocuklar, hayatınızın gerginlik yaratan yeni konusu olmaya başladıysa bu yazı size …