Öneriler

Film | Parazit

Özünde sınıf ayrılılıklarını konu alan  Parazit, yoksul ve geçimini sağlamak isteyen Kim ailesinin, zengin ve üst sınıfta yer alan Park ailesinin evine legal ve normal olmayan yollarla yavaşça sızmasını anlatıyor. Parazit, konu aldığı sınıf olgusunu distopik bir şekilde işleyerek genelde dramatik bir şekilde işlenen yoksulluğu, hayatta kalma stratejileriyle birlikte içini doldurarak bizlere sunuyor.  

Film | Yerdeki Yıldızlar

Aamir Kahn’ın yönetmenliğini yaptığı Yerdeki Yıldızlar, dislektik olan ve bu nedenle diğerlerinden farklı bir öğrenme şekline sahip ama bu durum öğretmenleri tarafından anlaşılamadığı için başarısız sayılan bir çocuğu ve bilinçli, farkındalık düzeyi yüksek ve özverili bir öğretmenle karşılaşıp hayatının tamamen değişmesini konu alıyor. Film, disleksinin fark edilmesi, doğru anlaşılması, eğitimin öğrenci merkezli olarak düzenlenmesi ve aile desteğinin önemi konularına harika göndermeler yapıyor. 

Film | Ters-Yüz​

Ters Yüz, duygularımızın ve anılarımızın hayatımızda nasıl bir yeri olduğunu oldukça yaratıcı ve keyifli bir şekilde anlatan bir film. Filmde, çocukluktan ergenliğe geçen Riley ve 5 temel duygusunun yaşadığı karmaşık dönem işleniyor. Tek duygu üzerine kurulu anılarının geçirdiği evrim ve Riley’nin iç dünyasında süren adaptasyon süreci ve çevresindeki insanların, ailesinin tutumunun bu duygulara ve anılarına nasıl etki ettiği ortaya koyuluyor. Yaşanılan olaylar karşısında verilen tepkilerin aslında nasıl geliştiğini eğlenceli bir şekilde ortaya koyuyor.

Kitap | Var’Olan Annenin Yokluğu

“Anne oradayken bile her şeyi eksik olan, bir şekilde ayakta kalmış o annesiz çocuğa… Bu kitap senin için.” 

Bir çocuk yetiştirmek, annelik dünyanın en emek gerektiren işi belki de. Tek başına bunu yüklenmek bazen bir şeylerin eksik kalmasına sebep olabiliyor. Destek almadan bir çocuk büyütmeye çalışmak hem anneye hem çocuğa görünmeyen, bazen telafisi çok zor olan hasarlar verebiliyor. Gerekli şefkat, dikkat ve sevgi eksik kaldığında sancılı geçen bir çocukluk kaçınılmaz olabiliyor. İhmalkar bir annelikten muzdarip yetişkinleri şefkatle sarıp sarmalayan bu kitap size geçmişte yaşadığınız acıları hatırlatırken şimdi olduğunuz kişiye ve yaşamınıza dair yeni farkındalıklar geliştirmenizi sağlayabilir, geleceğe dönük umutlarınızı yeşertebilir.

Psikoloji alanındaki yazılarım ve eğitimlerimden haberdar olmak isterseniz
e-posta grubuma katılabilirsiniz.

Adres: Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı Gardenya 7-1 Blok (McDonald’s üzeri) Kat:5 D:32
Ataşehir/İstanbul

E-Mail: psikologdenizdogruoz@gmail.com

Telefon: 0537 443 00 09  – 0533 746 77 14