Esrar Bağımlılığı 

Bugün sizlerle son zamanlar kullanım oranı çokça artan ve birçok soruna neden olabilecek esrar bağımlılığı konusunda konuşmak istiyorum. İlk olarak esrarın ne olduğunu açıklayacağım. Esrar kelimesi, genellikle cannabis sativa bitkisinden elde edilen ve uyuşturucu olarak kullanılan bir maddeyi ifade eder. Esrarın içerisindeki bileşik insan vücudundaki endokannabinoid sistemine etki ederek çeşitli fizyolojik etkilere neden olabilir. 

Esrar ülkemizde yasal değildir. Esrarın uzun süreli kullanımı bazı sağlık riskleri taşır ve bazı fizyolojik ve psikolojik sorunlarla ilişkilendirilir. Özellikle, psikolojik sağlık sorunları, solunum problemleri ve bağımlılık oluşturması gibi sorunlar dikkat edilmesi önemlidir. Kullanan kişiler müşteri olduğu için bazı satış ve pazarlama teknikleri ile “aslında çok sağlıklı”, “bağımlılık yapmıyor”, “istesem rahatlıkla bırakabilirim” gibi kendini aldatma yöntemleriyle yaygın kullanılabilmektedir. Özellikle, gizli saklı satış ve kullanım nedeniyle bitkinin doğal halinden ziyade içine kimyasallar, boya, koku vb. karışımlarla kişilere zarar verebilmekte ve uzun süreli kullanımlarda depresif bir yaşam oluşabilmektedir. Tabii ki bu son satırları okuyanlar, beni alkışlayabilir veya yazdıklarımı beğenmeyebilir ancak gerçek gerçektir, tepkiler gerçeği pek değiştirmez. Keşke değiştirebilseydi.

Esrarın Psikolojik Etkileri

Esrarın psikolojik etkileri kişiden kişiye, kullanım sıklığı ve dozuna göre farklılık gösterebilir lakin genel olarak bahsetmem gerekirse şu şekildedir:

  • Kişi kullanım esnasında kendisini yükseklerde hissedebilir, gerçeklik algısı kaybolur. Duyusal uyaranlara daha duyarlı hale gelir. Örneğin renkleri daha canlı görebilir. Ayrıca kişinin zaman algısı değişebilir. Rüyada gibi hissetme, düşüncelerine odaklanamama gibi etkiler görülebilir. Esrar kullanımı sonrasında bu hisleri tekrar yaşamak için tekrarlayan esrar kullanımı davranışı ve alışkanlığı görülebilir.
  • Kaygı hissi bir diğer durumdur, kişi esrar kullanımı sonrasında endişeli bir hale bürünür, bu da onda paranoya hissi yaratabilir. Bu durum özellikle ilk durumda veya yüksek dozda ortaya çıkabilir. Kişi kullanım sırasında paranoyak düşüncelerden kendisine ve çevresine ciddi zararlar verebilir!
  • Konsantrasyon kaybı yaşanabilir, kişinin yapması gereken aktivitelere odaklanması zorlaşır.
  • Bir değer konu ise uyku problemleri görülür, kişinin mevcut uyku problemleri var ise bu durum kötüleşebilir.
  • Ve en önemlisi son olarak bağımlılık yaratır! Bırakmayı erteleme, bahaneler bulma gerçekleşir. Kişi bir kere daha içmek ister ve sonuç olarak esrara bağımlı bir hale gelir sürekli arayış içinde olur ve kullanım için uygun ortamlar gözetilir. Bu uygun ortamlar yaratılamazsa kişide öfke nöbetleri, gerginlik görülebilir. Arkadaşlıklardan uzaklaşılır, aile fertleri ve sevdikleriyle vakit geçirme arka plana atılır. Hayatın merkezi esrar olmuştur ve bu durum kişiye çıkamadığı çatışmalara girmesine sebebiyet verir!

Esrar Bağımlılığı Nedir? 

Esrar bağımlılığı ciddi bir durumdur ve tedavi edilmesi gerekir. Esrar bağımlılığı, düzenli olarak esrar kullanımı sonrasında kişinin fiziksel veya psikolojik bir bağımlılık geliştirmesi durumudur diyebiliriz. Olumsuz sonuçlar ve davranışsal problemler kişinin yaşamını ve çevresinin yaşamını etkileyebilir birçok soruna sebebiyet verebilir.

Esrar bağımlılığı arasında, sosyal ve çevresel etkenler, psikolojik rahatsızlar ve beyindeki kimyasal değişiklikler sayılabilir. Esrar, beyindeki endokannabinoid sistemine etki eden kimyasal maddenin, beyindeki dopamin salınımını artırarak kişiyi daha mutlu, iyi hissetmesiyle ilgilidir. Ve kişi bir süre sonra bu mutluluğa bağımlı olmaya başlar. Yani kişi esrar kullanımı sırasında bulutların üzerinde hissedebilir, bu hissi yaşamak için tekrarlayan kullanımlara başvurur. Fakat bir süre sonra dozu da arttırması gerekir çünkü o bulutlarda gezme hissi de geçicidir. Dozu arttıran kişi kendisine o duyguyu yaşatmak için sürekli sürekli doz arttırımı ve kullanım davranışları sergiler. Esrar kullanımı olmadan kendisini eksik ve yoksun hisseder. 

Yoksunluk oluştuğunda ise birden fazla olumsuz faktör ortaya çıkmıştır bile. Esrar kullanımını kişi kontrol edemez, yüksek paralar harcar, iş ve akademik hayatı olumsuz yönde etkilenir. Kullanım için uygun ortam yaratmaya çalışılır ve bunun sonucunda bazı sosyal aktivitelerden uzaklaşma görülür izolasyon başlar. Yoksunluk belirtileri arasında, sinirlilik, kaygı, uyku problemler, iştah değişiklikleri, yorgunluk hissi gibi semptomlar yer alabilir. Özellikle yoksunlukta yaşanan öfke patlamaları ve nöbetler kişilerin hem kendisine hem de çevresine ciddi ölçüde zararlar verebilir. Esrar bağımlılığı kişinin hayatının her kısmında ciddi zararlar verir fakat iyi haber şu ki esrar bağımlılığının tedavisi mevcuttur! 😊

Esrar Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Esrar bağımlılığı tedavisi için İstanbul Ataşehir’de Uzman Psikoterapist ve Klinik psikolog olarak uzun yıllar boyunca deneyimlediğim ve gözlemlediğim şey bağımlılığın tedavisinin doğru uzman tarafından yapılıp kişiye özel bir tedavi yolu çizildiğinde mümkün olduğudur. 

Birden fazla tedavi yöntemi kullanabiliriz. Bunlar arasında kullanılan bazı yöntemler şunlardır: 

  • Davranış terapisi, kişinin özel olarak ihtiyacına ve düşüncelerine göre şekillenir. Kişinin esrar hakkında düşüncelerini ve hikayesine bakarız. Kişinin bağımlılığıyla ilgili düşünce ve davranışlarına müdahale etme şansımız vardır tabii ki danışan ile iş birliği içerisinde olarak. 
  • Destekleyici ilaçlar ise terapi süresince kullanılabilir, yoksunluk semptomlarının hafifletilmesi ve seans sürecinin daha sağlıklı geçmesi için. Bir psikiyatr iş birliği yaparak ilaç kullanımı da tedavi seçenekleri arasındadır. 
  • Grup terapisi bir diğer yöntemdir, destekleyici bir topluluk oluşturarak benzer sorunları olan kişiler birlikte bağımlılığa sebep olan sorunları birlikte terapist eşliğinde ele alır ve aşmak için çözümler değerlendirilir. Bağımlılık durumunu yaşayan kişiler deneyimlerini de anlatır, grup kişiye moral ve destek sağlar.

Esrar Bağımlılık Tedavisi İstanbul

Esrar bağımlılığı Tedavisi için 23 yıldır İstanbul Ataşehir’de Uzman Psikoterapist ve Klinik psikolog olarak bilgilerimi ve deneyimlerimi kullanarak hizmet vermekteyim. Esrar bağımlılığı tedavisi kişinin yaşam tarzına ve hikayesine göre şekillenen bir durumdur ve tedavisi mümkündür. Kişinin esrara olan düşüncelerinin neler olduğunu ve neden bağımlı olduğunu saptarız. Bağımlılığa yatkınlığı olan kişilerin altında yatan faktörler ile çalışıp, olumsuz düşünceler ile sağlıklı düşünceleri yer değiştirmeyi hedefleriz. Depresif düşünceleri azaltmak ve davranışı düzenleyerek esrar bağımlılığı yerine kişinin kendini rahatlatan başka hayat alışkanlıkları geliştirmelerine eşlik ederiz. Esrar bağımlılığı ile mücadele ediyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra hemen bir araştırma yaparak size uygun mesafe ve koşullarda bir psikiyatrist veya klinik psikoloğa başvurarak psikoterapi desteği alabilirsiniz. Yaşam kalitenizi bozan bu bağımlılığı aşmaktan kaçmamanız önemli şeydir! Umarım aklınızda olan soru işaretlerini bu blog yazımda giderebilmişimdir.

Deniz Doğruöz

Klinik Psikolog / Uzman Psikoterapist

Esrar Bağımlılığını Nasıl Çözebilirim Diyenler için Uzman Desteği

Online ve Yüz yüze Psikolojik Destek 

İstanbul Ataşehir Anadolu Yakası

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.