Online Terapi

Online Terapi Nedir?
Danışanların çeşitli iletişim ağları aracılığıyla psikolojik destek aldıkları bir terapi şeklidir. Online terapi, yapılan ortam açısından klasik terapilerden farklı olsa da klasik terapiler için geçerli olan bütün kurallar online terapi için de geçerlidir. Belirli bir gün ve saatte yapılan, seans sırasında başkalarının yer almadığı online terapide danışan gizliliği en önemli konulardan biridir.
Hangi Durumlarda Online Terapiye Başvurulmalı?
Yüz yüze yapılan klasik terapiler, her zaman öncelikli ve ilk tercih edilen terapi yöntemi olmasına rağmen bazı durumlarda gerekli koşullar sağlanamıyor. Bu aşamada online terapi tercih ediliyor. Online terapi özellikle;
 • Terapistle danışanın aynı anda aynı ortamda bulunmadığı durumlarda,
 • Yurt dışında yaşayıp Türkçe terapi alınabilecek bir yer bulunmadığında,
 • Danışanın yaşadığı şehirde ya da yakınlarında gidebilecek bir psikolog olmadığında,
 • Terapiye gelecek kişinin evden ayrılamadığı durumlarda tercih edilir.
 • Online Terapi Nasıl Yapılıyor?
  Belirli bir gün ve saatte randevu aldıktan sonra seans gününden önce görüşmenin yapılacağı iletişim aracı üzerinden (Skype vb.) bağlantı kuruluyor. Böylece seans başlamadan önce ya da seans anında yaşanacak ve süreci kesintiye uğratacak sorunların önüne geçilmiş oluyor. Seans içeriği, süresi ve işleyişinin ise klasik seanslardan hiçbir farkı bulunmuyor.

  Blog Yazılarım

  Online Terapi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  Online terapinin, danışanla bir iletişim aracı aracılığıyla seans yapmak dışında hiçbir farklı özelliği yok. Klasik seanslarda olduğu gibi online terapide de sadece danışan ve terapistin olması, seansı bölecek herhangi bir durumla karşılaşılmayacak sessiz ve danışanın yalnız olduğu bir ortamda yapılması oldukça önemli. 

  Online terapi randevusu için telefon ya da mail üzerinden iletişime geçebilir, bir gün ve saat belirleyerek randevu oluşturabilirsiniz. Belirlediğiniz seans günü iletişim aracı aracılığıyla online terapiniz başlayacaktır. 

  Online terapi yaygın ve sık kullanılan bir yöntem olmasına karşın her durum ve problem için uygun değildir. Özellikle ağır travmatik olaylar ya da patolojik durumlar, bağımlılıklar, intihar düşüncesi ya da acil müdahale gerektiren durumlar için online terapi uygun değildir. 

  Psikoloji alanındaki yazılarım ve eğitimlerimden haberdar olmak isterseniz
  e-posta grubuma katılabilirsiniz.

  Adres: Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı Gardenya 7-1 Blok (McDonald’s üzeri) Kat:5 D:32
  Ataşehir/İstanbul

  E-Mail: psikologdenizdogruoz@gmail.com

  Telefon: 0537 443 00 09  – 0533 746 77 14