Bu yazım çağımızda çiftlerin en sık yaşadığı durumlardan biri olan evlilikte para yönetimi üzerine. Değişen yaşam şartları ve düzeni hayatın birçok alanını etkilerken en büyük değişimlerden birini ailelerde görüyoruz. Kadınların iş hayatına girmeleri ve aileye iki farklı kişi tarafından para giriyor olması alışılagelmiş geleneksel düzeni de değişime zorluyor. Önceden, genellikle tek bir kişinin çalıştığı ve bütün düzenin o kişinin etrafında oluştuğu bir sistem varken günümüzde bu sistemde ciddi değişiklikler meydana geldi. Artık genellikle iki kişinin para kaynağı olduğu ve para yönetiminin iki kişinin etrafında oluştuğu bir düzen hakim. Bu değişen düzen bazı sorunları da beraberinde getiriyor.

Evlilikte Para Sorunu

Eşler arasında yaşanan tartışmaların en büyük nedenlerinden biri parasal konular oluyor. Kendi anne babamızdan gördüğümüz ve alışık olduğumuz düzenin dışında yeni bir düzene adapte olmak ve bunu devam ettirebilmek birçok insan için çok yeni bir durum. Bu nedenle günümüzde eşler arasında para yönetimi konusunda yaşanan tartışmalar oldukça doğal. Önemli olan bu konuda birlikte hareket edebilmeyi öğrenmek.

Geleneksel düzene kıyasla eşlerin maddi açıdan daha bağımsız olduğu bu düzende ortak bir paydada buluşmak ve birlikte hareket etmek başlarda ne kadar zor gözükse de eşler bunu başardıkları zaman çok daha güvenli ve sağlam bir ilişkinin içinde bulurlar kendilerini. Eşlerin karşısına bir sorun olarak çıkabilecek olan para yönetimini sağlamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Evlilikte Para Yönetimi ve Bunu Sağlamak İçin Öneriler

  • Açık olun.

Para yönetimi gibi aileden gelen birçok alışkanlık eşler arasında farklılık gösterebilir. Bu nedenle maddi durumunuz, para harcama, biriktirme şekilleriniz, para konusundaki tedirginlikleriniz, hayalleriniz, hedefleriniz hakkında eşinize açık ve dürüst olun. Aynı şeyi eşinizin yapması için destekleyici olun. Böylece ilerleyen zamanlarda karşınıza çıkması muhtemel bir çatışmanın en başından önüne geçmiş olursunuz.

 

  • Para ile ilgili nasıl bir düzen olacağı konusunda ortak karar alın.

Evli çiftler arasında para harcamalarının nasıl olacağı, giderlerin nasıl ya da kimin tarafından karşılanacağı gibi konular için kullanılan farklı yöntemler mevcut. Kimi çiftler ortak bir hesap üzerinden işlem yapmayı seçerken bir başkası tek bir kişinin bütün masrafları karşılamasını ya da bambaşka bir düzeni tercih ediyor. Ancak hiçbir seçenek için en doğrusu ya da en iyisi demek doğru değil. Çünkü her ilişkinin dinamiği, geleneği, düzeni birbirinden farklı. Bu nedenle bu noktada “Hangi düzen en iyi tercih?” sorusundan çok “Hangi düzen bizim için en iyi seçim?” diye sormak gerekiyor ve bu soruya cevabı eşlerin birlikte vermesi gerekiyor. Önemli olan hangi düzenin seçileceğine eşlerin birlikte karar vermesi ve uygulamada iki tarafın da gönüllü olması.

 

  • Borcunuzu eşinizden gizlemeyin.

Bir ilişkide hangi konuda olursa olsun saklanan sırlar ilişkiye zarar verirken para gibi  dengeleri değiştiren bir konuda yalan söylemek ya da sır saklamak ilişkiyi oldukça yıpratır. Birine yaptığınız yardım, kendiniz için yaptığınız bir harcama ya da bir yatırım  girişiminiz, konu ne olursa oluşan borcu eşinizden saklamak yerine samimiyetle paylaşmanız başta zorlu olsa da daha sonra üstesinden birlikte gelmeniz için yararlı olacaktır.

 

  • Maddi hedeflerinizi birlikte belirleyin.

Eşler birlikte para biriktirirken bir tanesi bu birikimi ev almak için diğeri ise dünyayı gezmek için yapıyor olabilir. Eşinizle yaptığınız iş aynı olsa da farklı amaçlara hizmet ediyor olabilir. Bu nedenle her konuda olduğu gibi maddi konularda da hedeflerinizi belirlerken birbirinizi dinlemeniz ve birlikte hareket etmeniz oldukça önemli ve ilişkinizi besleyecek bir konudur.

 

  • Zorluklarla birlikte başa çıkın.

Evlendiğiniz zaman eşinizle hayatınızın iyi ve kötü bütün yanlarını paylaşırsınız. Bu nedenle bu süreçte karşılaşılan maddi zorlukların üstesinden gelmek için eşlerin birlikte çalışması ve birbirine destek olması oldukça önemlidir. Yaşanan zorlukla birlikte başa çıkmak sizi eşinizle birbirinize yakınlaştırırken aynı zamanda ilişkinizi de kuvvetlendirecektir.

Eşler arasında zaman zaman sorun yaratan para konularını konuşmak, bazen kişiler için zorlayıcı bir hal alabiliyor. İlerleyen süreçte ilişkinin zarar görmemesi ve var olan sorunu çözüme kavuşturmak için profesyonel bir destek almakta fayda var.

Uzman Klinik Psikolog Deniz Doğruöz / İstanbul Ataşehir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.