Online terapi, psikoterapi hizmeti almak isteyen veya devam eden terapisini sürdürmek isteyen danışan ile psikolojik destek ve danışmanlık sunan meslek profesyonellerinin çalışma şeklidir. Online terapi, psikolog ve danışanın aynı mekanda bulunamama durumunda gerçekleştirilebilir. Online Terapi: E-terapi, sanal psikoterapi, online psikoterapi, uzaktan terapi gibi isimlerle de anılmaktadır. Sohbet dışında, profesyonel bir çalışmanın mekânsal olarak yapılamadığı durumlarda internet ortamında yapılmasıdır. Fayda/zarar analizi, uygunluk tespiti yapılarak uygulanır.

İstanbul Ataşehir’de, terapi hizmeti verdiğimiz danışanlarımıza uzmanlık alanlarımız ile ilgili bu hizmeti veya bir diğer adıyla online psikoterapi hizmeti sunmaktayız.

Online Terapi nasıl yapılır?

Acil müdahale ve kriz yönetimi gerektiren durumlar dışında terapist ile danışan arasında psikoterapinin etik yaklaşımlarına uygun şekilde yapılır. Terapi için uygunluk durumu değerlendirmesi sonrası gerçek bir psikoterapi seansı nasılsa ona uygun olarak uygulanır. Psikolog ve danışan, uygun mekan ve gizlilik prensiplerine eşliğinde güvenli online iletişim akışı sağlayarak seansları randevulaşarak gerçekleştirirler.

Online görüşmeleri merkezimizdeki terapi odalarında yapmaktayız. Danışan olarak sizin online görüşme yapacağınız yer ise, iş yeri veya evinizde yalnız olduğunuz ve rahat edebileceğiniz herhangi bir oda olabilir. Ancak mutlaka bu odada bazı düzenlemeler yapmanız gerekmektedir.

  • Sessizlik ve Yeterince Aydınlık: Odada müzik, tv, telefon ve diğer cihazların kapalı olması ve yeterince aydınlık olmasına dikkat edin.
  • Mahremiyet/Gizlilik ve Giyim Şekli: Konuşmaların diğer odalardan duyulmaması, başkaları tarafından dinlenmemesi için gerekli düzenlemeleri yapmak ve eğer mümkünse evde yalnız olduğunuz bir zamanda randevu almaya çalışın. Giyim şekli mutlaka dışarı çıktığınızda kullandığınız uygunlukta bir kıyafet olmalıdır.
  • Bölünme ve Kesinti Olmaması:İnternet bağlantısının güçlü olan bir yerden iletişim akışını sağlayın! Görüşme sırasında odaya girip çıkan birilerinin olmaması, görüşmeyi bölebilecek olayların yaşanmaması için gerekli önlemleri alın! Seans sırasında Cep telefonunuzu acil bir durumun takibi dışında sessize almanızı özellikle rica ediyoruz.

online terapi nedir nasil yapilir

Online terapide, “Skype” programını indirerek kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Asistanımızdan bağlantı konusunda gerekli desteği alabilirsiniz.

Başvuru için verdiğiniz bilgiler gizli tutulur, kimseyle paylaşılmaz. Görüşmelerin sesli ya da görüntülü kaydının iki tarafın da rızası olarak alınması etik ve yasal olarak uygun değildir.  Psikoterapinin herhangi bir aşamasında, online-görüşmenin sizin yaşadığınız duruma uygun olmadığı ve/veya faydalı olamayacağı görülürse bu durum konuşularak hizmet karşılıklı olarak sonlandırılabilir.

Profesyonel psikoterapi ilişkisinin gerektirdiği ve yukarıda bahsi geçen koşullar sağlanamadığı takdirde hizmet sona erdirilir.

İstanbul Ataşehir’de psikoterapi hizmeti sunduğumuz merkezimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Deniz Doğruöz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.