Evlilik Terapisi, evlilik içi ilişkilerin artık günlük hayatı olumsuz etkilediği bir noktada başvurulan profesyonel bir çalışmadır. Bu yazıda, “Evlilik Terapisi Nedir?” sorusunun cevabını birlikte bulacağız.

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik Terapisi, daha önce evlilik içinde fark edilen ama çözülmemiş sorunların çiftin sistemli bir çalışma ile aile danışmanı, evlilik terapisti aracılığıyla çözme sürecidir.

İlişkileri üzerinde çalışmaya karar verip yeterli çaba gösterildiği takdirde çiftler evliliklerini yeniden tatminkar hale getirebilir veya ilişkilerinde ayrılma gerekiyorsa doğru karar alıp birbirlerini olumsuz etkilemeden hayatlarını sürdürebilirler.

Evlilik; sorumluluklar almak, birbirinin saygınlığına zarar vermeden tartışabilmek, yaşam seyri içindeki problemleri etkin çözebilmek/yönetebilmek, farklılıkları kabul edebilmek ve birbirlerine olan sevgi ve saygıyı koruyabilmek gibi bazı beceriler gerektirir.

Yukarıda bahsettiğim konularda aksama olduğu zaman maalesef günlük hayat işleyişini bozacak kadar psikolojik başka sorunlar da üremeye ve ilişkilere kalıcı zarar veren bir gidişat oluşturmaya başlar. Uyuyamamak, keyifsizlik, iştahsızlık veya aşırı yemek, sevdikleriyle dahi ilişki kuramamak, iş yaşamında üretememek veya bazen denetleyemeyeceğimiz kadar öfke patlamaları hayatımıza dahil olur.  İşte tam da bu sırada, evlilik ilişkisi psikolojik oyuna dönüşerek tarafların daha haklı ve daha güçlü olmaya çalıştıkları bir savaş halini alır.  Stratejiler oluşmaya ve çatışma çözümü için aşağıdaki yöntemler gelişir:

  1. “Ben Kazanacağım, o kaybedecek! Bu yüzden onun her açığı/olumsuz yönünü bulmalı ve saldırmalıyım!” Hücüm ET!
  2. “Ne yaparsam yapayım, onun karşısında kazanma şansım yok! Bu yüzden susup, sorun yokmuş gibi davranacağım!” Hasıraltı ET!
  3. “Başka sorunum da vardı. Ona haksızlık ettim! Ben Hep hatalıyım! Ne hakkım varki, ona bunu yapmaya!” Kendinle kavga ET!
  4. “Ben de o da hatalı ama uygun zamanda konuşup bu konuda çözüm oluşturabiliriz!” Adaletli OL, Çözüm BUL ve Sabr-ET!

Evlilik terapisi, çatışmayı çözmez veya ortadan kaldırmaz!  Eşlerin çatışma konularında 1,2 ve 3 nolu stratejiler yerine 4 nolu stratejiyi kullanmaları konusunda çiftler arasında ilişki kültürünü oluşturur.  Böylece ilişki geleceğinde olması muhtemel diğer çatışma konularında evli çiftlere yardım sağlar.

İstanbul Anadolu Yakası Ataşehir’de psikolog olarak çiftlerle yaptığım evlilik terapisi çalışmalarımda özellikle aşağıdaki sorunların üzerinde etkin çalışıldığında eşlere yardımcı olduğunu gözlemlediğimi sizlerle paylaşabilirim.

Evlilikte Sorunlar

– Birbirine zaman ayır(a)mamak, konuş(a)mamak, anlaşıl(a)mamak,

– Çocuklarla ilişkilerde sorumluluk al(a)mamak, ilgisiz kalmak, suçlayıcı olmak,

– Cinsel ilişkilerin azalması, canlılığını yitirmesi, ve birbirine dokun(a)mamak,

– Boşanma konusunda gündem yaratılması, sorunların çözümsüz kalması,

– Gündelik yaşama ait her konunun eski problemleri hatırlatarak suçlamaya dönüşmesi, çatışmanın etkili çözüme kavuşmaması.

Bu durumlarda, evlilik terapisinde özellikle çiftlerin ihtiyaçlarına, önceliklerine göre

  • İletişimlerini güçlendirme,
  • Çatışma çözümü,
  • Cinsel yaşam,
  • Sorumlulukların düzenlenmesi,
  • Ebeveyn-çocuk ilişkilerinim düzenlenmesi

konularında terapi çalışması düzenleyerek sorunların çözümü için birlikte yol katetmek ve evliliğin mutsuzluk üretmeyecek hale gelmesi mümkün olabiliyor.

Uzman Klinik Psikolog Deniz Doğruöz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.