Ülkemizde oldukça yaygın olan aile içi şiddet, pek çok kişinin ruhunda onarılması zor derin yaralar açıyor. Üstelik pek çok kişi bunun şiddet olduğunu fark etmiyor bile. Tam da bu noktada, şiddetin yalnızca fiziksel olmadığını hatırlatmak isterim. Duygusal, psikolojik, fiziksel ve cinsel şiddet bazen tek tek bazense bir arada varlığını gösterebiliyor. Eşler arasında yaşanan ve şiddet barındıran çatışmalar çocukları da fazlasıyla etkiliyor. Bilerek veya bilmeden, çocuklara da aile içinde oldukça fazla şiddet uygulandığını üzülerek söyleyebilirim. Pek çok çocuk şiddet olan ailelerde büyüyor ve ileride de kendisi şiddet uyguluyor. Şiddet oldukça geniş, üzerinde saatlerce konuşulabilecek bir konu. Bense bu yazımda aile içi şiddetin etkilerinin farkına varmak ve önlemek adına neler yapabileceğimizden bahsetmek istiyorum.

Ailede Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Etkileri

Ailede şiddet, maalesef ülkemizde çok fazla rastladığımız bir problemdir. Genellikle bu konuda şiddeti uygulayan kişi suçlu olarak görülse ve algılansa da unutulmamalı ki şiddet hem uygulanan kişiye verdiği kadar uygulayan kişiye de zarar verir. Öncelikle şiddetin şiddeti doğurduğunu bilmeliyiz. Ailesinin içinde şiddet uygulandığına şahit olmuş bir genç, bazen sevmeyi bazense sorun çözmeyi yalnızca şiddetten ibaret olarak görebilir. Çünkü o yaşa kadar gördüğü ve öğrendiği odur.

Aile içi şiddetten en fazla çocukların etkilendiğini söylemek kimseyi şaşırtmaz sanıyorum. Hayatlarının ilk yıllarında dünyayı sevgiyle ve güvenle keşfetmeleri gereken çocuklar şiddetin olduğu bir ailede büyürken hem ihtiyaçlarından mahrum kalır hem de oldukça fazla zarar görürler. İroniktir ki pek çok aile çocuklarına şiddet içerikli çizgi filmler içerikler izlemesinler diye canla başla mücadele ederken, akşam yemeği sofrasında kavgaya tutuşup da çocuğunun yanında eşini küçümseyip, hor görüp, dövebiliyor. Çocuklar hayata dair pek çok şeyi anne babalarından öğrenir. Şiddet olan ailelerde yetişen çocukların pek çoğu anne babası tarafından dövülmenin tek ilgi kaynağı olduğunu öğrenmiştir. Bu yüzden özellikle sonucunda şiddet göreceği davranışlar sergileyen pek çok çocuk var.

Şiddet sevgiyi azaltır ve sevginin olmadığı yerde büyür. Sevginin olmadığı yerde güven olmaz. İnsan, güvenmeye ve sevmeye ihtiyacı olan bir canlıdır. Bu ihtiyaçlarından mahrum bırakılan kişilerde duygusal hasarlara rastlanmaması pek de mümkün değil açıkçası. Aile içi şiddet, yine üzülerek söylüyorum ki pek çok kişinin hayatında büyük bir travma olarak yerini almış durumda.

Aile İçi Şiddeti Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Aile içi şiddeti önlemek için öncelikle çocuklarımızı sevgi ve güven ortamında yetiştirmeliyiz. Çocukların şiddete doğrudan ve dolayalı olarak maruz kalmaması çok büyük önem arz ediyor. Elbette şiddete karşı olan tutumunuz da çok önemli. “Oh ne güzel dövmüş”, “Aferin ağzını yüzünü benzetmiş”, “Muhakkak hak etmiştir o yapılanı” gibi  söylemler, çocukların zihninde yer eder.

Cinsiyet eşitliğini, hiçbir cinsiyetin bir diğerinden üstün ya da aşağıda olmadığını çocuklarımıza erken yaşta kavratmalıyız. Çocuklarımızın eğitimine iletişim ve problem çözme becerilerini muhakkak eklemeliyiz. Şiddet genellikle öfkeyi uygun şekilde ifade ve kontrol edememekten kaynaklanır. Çocuklarımıza öfkelerini nasıl kontrol yönetebileceklerini öğretmeliyiz.

Çocuklarımıza muhakkak sınırları ve “hayır” kelimesinin anlamını öğretmeliyiz. Hayırın yalnızca hayır olduğunu öğrenmemiş bir kişi yetişkinliğinde hem kendisi zarar görür, hem de zarar verme riski taşır. Çocuklar sınırları ve kuralları öğrenmeli ki başkalarının hak ve hürriyetlerine müdahale etmemeleri gerektiğini kavrasın.

Şiddeti yalnızca bireysel önlemlerle değil toplumsal olarak alınan önlemlerle de engelleyebiliriz. Bu noktada şiddet eylemlerine gerekli ve caydırıcı cezaların verilmesi, şiddet uygulayan ve uygulanan kişiye ruh sağlığı desteği sağlanması, okul müfredatlarında çatışma çözümü, cinsiyet eşitliği, iletişim becerileri gibi şiddeti kaynağından yok edecek içeriklerin eklenmesi büyük önem taşımaktadır.

Şiddeti önlemenin en önemli yolu şiddetin karşısında susmamaktır. Aile içi şiddetin olduğu bir evdeyseniz, profesyonel destek almalı ve bu problemin en kısa sürede çözülmesi için gerekli yerlere başvurmalısınız.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.