Problemlerinin baş edebileceğinden çok daha büyük olduğunu düşünüp, duygularının yoğunluğu ile alternatif çözümleri göremeyecek bir durumda olan kişilerin intiharı düşündüğünü ve denediğini görüyoruz. Tüm dertlerin bitişi ve kesin bir kaçış yolu olarak zihninde canlandırdığı kişinin kendi ölümü, bazen tek çıkış gibi görünüyor. Fakat bu düşünceler geçicidir ve sorunlara farklı çözümler bulmak da mümkündür. “İntihar düşüncesinden kurtulamıyorum” diyerek kapımızı çalan pek çok danışanımız aslında çözüm için ilk adımı atmış oluyor bir yardım talebinde bulunarak. İnsan neden intihar etmek ister ve neden aynı anda vazgeçirilmek için yanıp tutuşur?

Bu sorulara yanıt aramadan önce şunu söylemek istiyorum, “İntihar edeceğim, artık ölmek istiyorum” diyen bir kişi kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Çünkü araştırmalara göre intihar eden kişilerin pek çoğu bunu daha önce dile getirmiş ve bu düşüncesinden birilerine bahsetmiştir. Yukarıda da söylediğim gibi intihar düşünceleri geçicidir fakat kendi kendine geçmesi mümkün olmayan zamanlar da oluyor. Bu sebeple çevrenizden herhangi bir kişi size intihar düşüncelerinden bahsediyorsa onu ciddiye almalı ve bunu önlemek için aksiyon alınmalı.

İnsan Neden İntihar Etmek İster?

 • Yoğun bir acı ve umutsuzluk yaşayan insanlar, acıya son vermek için yaşamı sonlandırmanın tek seçenek olduğunu düşünebilirler. Fakat bu ikisi kesinlikle aynı şey değildir.
 • İntiharını düşünürken daha rahatlamış hissediyor olabilir. Fakat hayatın son bulması, herhangi bir şey hissedememek anlamına geldiği için bu rahatlama da yalnızca bozulmuş algıların getirdiği bir yanılsamadır.
 • Üst üste başarısızlıkların ve hayal kırıklıklarının yaşanması intihar düşüncelerine sebep olabilir.
 • Kişinin temel ihtiyaçlarının karşılanamıyor olması da intihar düşüncelerinin ortaya çıkmasındaki sebeplerdendir.
 • Hayatın anlamını yitirdiğini, değersizleştiğini düşünmek kişiye intiharı düşündürtebilir.
 • İntiharı düşünen kişi deli, zayıf, bozuk veya hatalı değildir. Bu, o anda yaşadığı acının tek başına altından kalkabileceğinden çok daha fazla olduğu anlamını taşır. Pek çok kişi zaman zaman intiharı düşünür fakat yine o pek çok kişi yaşamına devam eder. Zaman zaman olumsuz duyguların etkisinde kalmak normaldir. Önemli olan bunun kalıcı olmadığını bilmektir.

İntihar Düşüncesinden Kurtulamıyorum, Ne Yapmalıyım?

 • İntiharı düşünüyorsanız öncelikle durup biraz beklemelisiniz. Kendinize olan biteni düşünmek için zaman vermelisiniz. Kendinize intihar düşüncenizi eyleme dökmeden önce bir gün, bir hafta gibi süre tanıyabilirsiniz. Bu süreyi biraz soluklanmak ve hissettiklerinizi, alternatiflerinizi yeniden düşünmek için kullanabilirsiniz.
 • Kendinize verdiğiniz bu süre boyunca rutinler oluşturabilirsiniz. Rutinler hayatın normal akışında olduğu sinyallerini beyine gönderir ve bu da intihar düşüncesine sebep olan acıdan uzaklaşmanızı sağlar.
 • Zor bir zamandan geçerken yalnız kalmak işleri daha da çıkmaza girmiş gibi hissettirebilir. Size destek olabilecek, konuşabileceğiniz, iletişim halinde olabileceğiniz insanlarla görüşmek, hissettiklerinizden bahsetmek olumsuz duygularınızın azalmasına yardımcı olacaktır.
 • İntihar düşüncesiyle boğuştuğunuz bir dönemdeyseniz alkol, uyuşturucu madde gibi sizi tetikleyebilecek şeyler kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Kendinize zarar verebileceğiniz mekanlarda bulunmamalısınız.
 • Yalnız olmaktan kaçınmak, zihni farklı meşguliyetlere maruz bırakmak da intihar düşüncesinden uzaklaşmaya yardımcı olacaktır.
 • Tüm bunların yanında en önemlisi, eğer intihar düşüncesini bir türlü zihninizden atamıyorsanız muhakkak size en yakın ruh sağlığı uzmanına gitmeli ve düşüncelerinizden bahsetmelisiniz.

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.