Anne Çocuk ilişkisi bir insanoğlunun en derin, en şekillendirici, en iz-bırakan ve uzun süren yolculuğudur. Bebek, Çocuk, Ergen, Yaşlı her dönemimizde kadın ve erkek olarak bize etki eder ve ilişkilerimizi şekillendirir. Bu yazımda, bir psikolog olarak 17 yıla yakın bir süredir terapi, danışmanlık ve eğitim çalışmalarımda erken dönem anne-çocuk ilişkilerine ait gözlemlerimi sizlere anne ve baba olarak fikir vermesi için paylaşacağım.

İlk durak olan “Bebeklik Dönemi”, anne-bebek ilişkisinin bir aşk ilişkisi gibi olduğu dönemi kapsar. Anne için bebek, bebek için anne değerli ve özeldir. Birdirler. Birbirlerine baktıklarında aynaya bakar ve güzel bir görüntü görmüş gibi diğerini değerli hissettirirler. Anne bu dönemde bebeğinin ihtiyaçlarını karşılarken onun anlarına verdiği ilgi özen, bebeğin psikolojik büyüme basamaklarını yürümesini kolaylaştırır.

Annenin, bebeğinin düzeyine inebilmesi, hissedebilmesi, bu aşkı huzurla yaşayıp yaşatabilmesi için bu dönemde yakınında bulunan eş, annesi ve diğer yakınlarının desteği, annenin bebeğine konsantrasyonuna etki eder. Ancak, eş desteği bu noktada daha belirleyicidir.

Ergenlik terapisi, yetişkin terapisi ve çift terapisi çalışmalarımda bu konunun psikolojik sağlık açısından önemli olduğunu gözlemlemekteyim.

anne cocuk psikolog

Eş veya bebeğin babasının da bir düzeyde bebek büyüten eşine “annelik” yapması büyük bir ihtiyaçtır. Erkekler, çocukları doğduğunda bazen ne yapacaklarını bilmedikleri bazen de bebeğin doğumuyla annenin artan ihtiyaçları karşılamakta zorlandıkları için ya öfkeli bir hale gelir ya da bu ilişkiden tamamen kopar ve kaçarlar. Asıl işlevleri olan evlilik, aile ve eşlerinin ihtiyaç ve sorumluluklarını almakta zorlandıkları için kendilerine uygun mantıklı gerekçeler bulurlar… Hayatı zorlaştıran öfke patlamaları ve psikolojik oyunlar günlük hayatın olmazsa olmazı olur. Keyifli anlarımızı bile bozabilir.

Gelecekte, sevgi kapasitesi taşıyan, öfkesini yönetebilen, kendi kendine “annelik” yapıp anlamsız bağımlılıklar yaşamayacak ve sevgisini azaltacak ilişkilerin tuzağına takılmayacak insanı büyütebilmek için anne- bebek ilişkisindeki bu aşk kıymetlidir. Bu aşk ilişkisinin kurulması, desteklenmesi, gerektiğinde kesilmesi ve dönüşmesini sağlayacak kişi de “BABA”dır.  Çocukluk, Ergenlik, Yetişkin ve Yaşlılık dönemine kadar etkileyecek olan bu aşkı, bağı ve ilişki ağlarını gözden geçirip ve değerlendirmek günlük yaşamımızı olumlu etki edebilir.

“Terapi Etkisi” isimli sosyal medya hesabımda, hayatınıza dokunacak paylaşımlarla günlük hayatınızda düşünme, hayal etme, özgürleşme serüveninize eşlik edecek. Yeni bir yazıda görüşmek dileğiyle…

 

Uzman Klinik Psikolog Deniz DOĞRUÖZ

Ergen, Yetişkin ve Aile – Çift Terapisti

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.