Ne sık duyuyoruz artık “aldatmak” ve “aldatılmak” kelimelerini. Bir ilişkinin olmazsa olmazlarından güven duygusunun artık yitip gittiğini söylüyor aldatan ve aldatılan. “Aldattım ama pişmanım, ben seni seviyorum.” olayın ardından en çok duyduğumuz cümlelerden. Bir de son zamanlarda Sadakatsiz dizisinin olay olan repliği var tabii “Seni seviyorum ama ona aşık oldum!

Aldatmak, duygusal ve/veya fiziksel birliktelikleri olan kişilerden birinin fiziksel veya zihinsel olarak bir başkasıyla duygusal ve/veya fiziksel birliktelik yaşaması olarak tanımlanabilir. Çiftler arasında büyük problemlere sebep olan aldatma mevzusu pek çok dizi filme de konu oluyor ve dikkat çekiyor. Son zamanların en fazla sözü edilen dizilerinden olan Sadakatsiz, bu konuyu dikkat çekici bir şekilde işlemiş. Peki erkekler ve kadınlar neden aldatır?

 

Aldatmak ve Aldatılmak
Aldatmak ve Sadakat Üzerine

Kadınlar ve Erkekler Neden Aldatır?

“Aldatmanın nedeni mi olur?” diyen okurlarımı duyar gibiyim ama pekala da oluyor. Aldatmanın çok uzun yıllar öncesine dayanan nedenleri olmakla birlikte ilişkinin dinamiği, partnerlerin kişisel özellikleri ve geçmiş yaşantıları aldatma eylemine neden teşkil edebiliyor.

  • Öncelikle ilişkinin dinamiğini ele alalım. Partnerleri duygusal, zihinsel ve cinsel açıdan doyuma ulaştırmayan ilişkilerde aldatmanın daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu noktada ilişkiyi bitirmekten korkan, çekinen bir partnerin hem var olan ilişkisini devam ettirmek hem de yeni deneyimler elde etmek için farklı kişilerle ilişki içine girdiğini görüyoruz.
  • Yine ilişkideki iletişim problemlerinin varlığı, partnerleri farklı kişilere yönelmeye itebilir. Kişi kendisiyle ilgilenen, anlaşabildiğini ve anlaşılabildiğini düşündüğü başka birine ilgi duymaya başlayıp partnerini aldatabilir.
  • Hep problemli ilişkilerde mi aldatma olur peki? “Çok mutluyduk, hiçbir problemimiz yoktu, birbirimizi çok seviyorduk. Beni aldatabileceğine asla inanmazdım ama aldatmış!” gibi cümleleri oldukça fazla duyuyoruz aldatılan kişilerden. Bu durumda aldatan partneri ve ilişkiyi daha derinlemesine incelemek gerekiyor. Fakat mutlu ilişkilerde de aldatma oldukça fazla görülüyor.
  • Çoğu zaman aldatmaya sebep olan şeyin merak, heyecan arayışı gibi sebepler olduğunu görüyoruz. Kişi yeni ve deneyimlemediği bir şeyin parçası olmak istiyor ve partnerini aldatıyor.
  • Aldatmaya sebep olan konulardan biri de kişilik bozuklukları. Bu ilişkiden değil kişiden kaynaklanan bir problem. Kişilik bozuklukları tedavi edilmesi gerek ruhsal bozukluklardır. Bazılarına sahip olan kişilerin ilişkilerinde aldatan kişi olduklarını sıkça gözlemliyoruz
  • Duygusal yakınlık ve sevgiye dayanmayan bir başlangıç yapmış olmak aldatmanın nedenlerindendir. Kişinin ilişkiye başlanma nedeni sevgi veya yakınlık değil de para, statü, mevkii, prestij vs ise duygusal ihtiyaçları ilişkinin dışında aramaya başlayabilir.
  • Olumsuz çocukluk yaşantıları, ebeveynlerin ilişkisinde yaşanan sorunlara şahit olmak kişilerde güven ve bağlanma problemleri ortaya çıkarabilir. Bu da kişinin bir ilişkide uzun süre kalmasının önüne geçip partnerini aldatmasına sebep olabilmektedir.

Aldatmak ve Aldatılmak Her Zaman Bir İlişkinin Sonu Mudur?

Aldatmanın ilişkiye büyük hasar verdiği yadsınamaz bir gerçek. Sadakatsizlik ilişkide hoş karşılanmaz ve partnerde güven problemlerine neden olur. İlişkilerin temelinde güven duygusunun olması büyük önem taşımaktadır ve aldatma eylemi doğrudan bu duyguyu hedef almaktadır. Aldatmanın ardından bu hasarı tamir etmek oldukça zor olsa da imkansız değildir.

Çiftler arsı güven duygusunun yeniden oluşturulması için iki partnerin de buna istekli olması gerekli. Çok kolay hallolmayacağını bilerek sabırla yeniden inşaa etmek gerekiyor yıkıla temelleri. Dürüstlük, anlayış, empati ve ilişkiye inanmak bu noktada yapılması gerekenler listesinin başında geliyor.

Eğer tek başınıza bunun üstesinden gelemediğinizi düşünüyorsanız, çift terapisine gitmek ilişkinizi destekleyecek ve besleyecek bir adım olacaktır. Bir uzman eşliğinde bu yolda ilerlemeniz duygusal olarak daha sağlam olmanızı ve belki hiç bakmadığınız pencerelerden bakarak yeni manzaralar görmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.