Aşık olmak insanı hem psikolojik hem fizyolojik pek çok açıdan etkileyen bir durum. Midede kelebeklerin uçuşması, her sabah gözlerinizi “onu” düşünerek açmanız, o aklınıza geldiğinde kocaman bir gülücüğün suratınızda belirmesi, kızarmanız.. Kısacası aşk ve ilişkiler hayatımızın önemli bir yerinde ve oldukça değer atfettiğimiz değerlerden biri durumunda. Peki, mutlu ve sağlıklı bir ilişki için neler gerekli? Sevdiği insanla mutlu bir ilişki yaşamak pek çok kişinin hayalini süsler ama ilişkiler her zaman güllük gülistanlık olmaz. “Onu çok seviyorum ama bir türlü anlaşamıyoruz!” “Yine kavga ettik nedenini bile anlamadım!” bunlar en sık duyduğumuz ilişki ile ilgili yakınmalar diyebilirim. Şimdi sizlere mutlu ve sağlıklı bir ilişki için birkaç öneride bulunacağım.

Mutlu ve Sağlıklı Bir İlişki İçin 9 İpucu

1. Birbirinize Açık Olun

İlişkilerde yaşanan problemlerin pek çoğu birbirini anlamamaktan ya da yanlış anlama/anlaşılmaktan kaynaklanıyor. Pek çoğumuz sevdiğimiz kişinin ne demek istediğimiz ses tonumuzdan, bakışlarımızdan, tavırlarımızdan anlasın isteriz. Fakat durum her zaman böyle olmuyor ve ilişkide partnerimize açık olmamak yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebiliyor. İlişkide istekler, düşünceler konusunda partnerinize açık olmanız, dolambaçlı yollar yerine doğrudan ve doğru bir şekilde iletişim kurarak kendisine aktarmanız mutlu ve sağlıklı bir ilişki için olmazsa olmazlardan.

2. Güven Duygusunu Pekiştirin

Bir ilişki içindeyken partnerimize elbette güvenmek isteriz. Karşı taraf için de bunun geçerli olduğunu unutmamak gerek. İlişki içindeyken var olan güven duyusunu davranışlarımızla hissettirmek ve pekiştirmek gerekir. Örneğin ilişkide partnerinize yalan söylememeniz, partnerinizi desteklemeniz, zor anlarında ona destek olmanız aranızdaki güven duygusunu pekiştirecek davranışlar olarak sayılabilir. Güven duygusunun zedelenmemesi mutlu ve sağlıklı bir ilişki için ön koşuldur diyebiliriz.

3. İkinizin De Değişip Geliştiğini Unutmayın

İlişkilerde, zaman içinde kişilerin değiştiği, geliştiği ve dönüştüğü görmezden gelinen konulardan biri. Unutmamalıyız ki yaşam deneyimlerimiz bizi değiştirdiği gibi partnerimizi ve ilişkimizi de değiştiriyor. “Neden eskisi gibi değil hiç anlamıyorum” cümlesine yanıt olarak bunu gösterebiliriz. Fikirlerimiz, davranışlarımız, keyif aldığımız şeyler zaman içinde kazandığımız tecrübelerle ve yaşantılarımızla değişir ve şekillenir. İlişkinizde bu durumu kabul etmeli, kendinizde de pek çok şeyin değiştiğini unutmamalısınız. Değişim ve gelişim ilişkiniz için sağlıklı bir durumdur, yenilikleri keşfetmek ilişkinizdeki doyumu arttıracaktır.

4. Özel Alanlar Yaratın

Bir ilişkiye başladığımız zaman her anımızı sevdiğimiz insanla geçirmek, her yaptığımızda onunla olmak istiyoruz. Bu oldukça normal bir durum. Ancak birbirinden ayrı geçirilen zaman dilimlerinin olmaması ilişkide durağanlığa partnerlerin birbirinden sıkılmasına sebep olabiliyor. Buna ek olarak bunalmışlık hali de eşlik edebiliyor. Bunu engellemek için özel alanlarınız olmasına önem göstermelisiniz. Birbirinizden ayrı yaptığınız etkinlikler olması, konuşacak ve paylaşacak şeylerinizi de arttıracak. “Biz” olurken “Ben” olmayı ihmal etmemeli ve partnerinize de bunun için müsaade etmelisiniz.

 

Mutlu ve Sağlıklı Bir İlişki İçin 9 İpucu
Mutlu ve Sağlıklı Bir İlişki İçin 9 İpucu

5. Dinleyin

İlişkilerde görülen en büyük sorunlardan biri de dinlememek. Nasıl ki açık olmak ve anlatmak gerekiyorsa partnerinizi dinlemek, onun hislerine ve düşüncelerine kulak vermek de gerekiyor. Çıkarımlar yapmak yerine kendisinin ifade ettikleriyle durumu değerlendirmeniz ve karşılık vermeniz çok daha sağlıklı bir yoldur. Bazı anlar olur ki çözüm önerisi duymak değil yalnızca dinlenildiğimizi bilmek isteriz. Partnerinize kulak vermeniz onu önemsediğinizi ve değer verdiğinizi göstermenin en güzel şekillerinden biridir.

6. Duygularını Önemseyin

Mutlu ve sağlıklı bir ilişki için partnerinizin duygularını önemsemeniz gerekiyor. Yani “Aman canım buna da sinirlenilir mi sen de abartmışsın.” cümlesi ilişkiniz için zedeleyeci bir cümle olabilir. Yalnızca ilişkinizle ilgili değil hayatın içindeki herhangi bir durumla ilgili partnerinizin ne hissettiğini önemseyin. Onun duygusuna katılmak zorunda değilsiniz, fakat partneriniz için durumun ifade ettiği duyguyu yargılamamalısınız.

7. Cinsel Hayatınıza Önem Verin

Cinsellik mutlu ve sağlıklı bir ilişki için olmazsa olmazlardan. Cinsel hayatınızda da partnerinize karşı açık olmanız, isteklerinizi veya istemediklerinizi söylemeniz gerekiyor. İki taraf için de doyum alınan bir cinsel yaşam ilişkiyi sağlamlaştıran dinamiklerden biridir. Cinsel hayatınızla ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsanız bunu partnerinizle paylaşmalı, birlikte çözemediğiniz bir durum varsa bir cinsel terapistten destek almayı deneyebilirsiniz.

8.Sevginizi Hissettirin

“Sevmesem niye seninle birlikte olayım, seviyorum işte habire söylemem mi gerekiyor?” bakın bu cümle ilişkilerde en fazla duyduğumuz cümlelerden biri. Partnerinize onu sevdiğini hissettirmelisiniz. Bunu sürekli ona hediyeler alarak sürekli “seni seviyorum” diyerek yapmanız gerekmiyor. Bazen nasıl olduğunu sormanız, sarılmanız, içten bir bakışınız bile bunun için yeterli olacaktır. Ama bir kere söylediniz ve hala birliktesiniz diye sevginizi göstermekten vazgeçmeniz partnerinize iyi hissettirmeyecek, ilişkinizi zor durumlara sokacaktır.

9. Yanında Olun

Mutlu bir ilişki için partnerinizin yanında olmanız gerek. Nasıl? Aslında yukarıda bahsettiğimiz pek çok şeyin bir arada olması demek partnerinizin yanında olmak. Dinlemek, önemsemek, saygı duymak, sevgiyi ve güveni hissettirmek.. Bunların hepsi ilişkinizde partnerinizin yanında olduğunuzu gösterir. Yalnızca mutsuz veya zor anlarda değil mutluluğunda ve başarılarında da partnerinizin yanında olmanız ilişkinizi güçlendirecek ve daha mutlu olmanızı sağlayacak.

 

Eğer ilişkinizde bir şeylerin yolunda gitmediğini, eksildiğini veya tamir edilemeyen şeyler olduğunu düşünüyorsanız ve birlikte üstesinden gelemiyorsanız, çift terapisi için size en yakın uzmana başvurmanız faydalı olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.