EMDR terapisi, Türkçe açılımı Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme olan, yeni sayılabilecek güçlü bir terapi yöntemidir. EMDR, anılarımızla çalışarak onların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlar. Böylece kişinin bugününü engelleyen etkenler ilk günkü etkisini yitirir.

Hayatımız anılarımızdan oluşur. Zihnimizde bir anı ağı olduğunu düşünelim. Bu anı ağımıza her gün yüzlerce hatta binlerce yeni anılar eklenir. Eklenen her anı birbiriyle bağlantılı ve birbirini besleyen bir bütün içerisindedir. EMDR terapisi de bu bilgi doğrultusunda hareket eder.

EMDR terapi, beynimizin anıları kaydederken bazı travmatik anıları tam olarak işleyemediğini, anı ağımıza kaydedemediğini farz eder. Bu nedenle işlenemeyen travmatik anı, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin hala ilk günkü etkisini canlı tutar, hala aynı acıyı verir. Kişi o anıyı düşündüğünde veya o anda direkt travmayla ilgili bir olay yokken bile hala aynı yerde aynı ağrıyı hisseder, aynı öfkeyi ya da aynı göğüs sıkışması, nefes daralmasını yaşar.

EMDR terapisi, işlenmemiş travmatik anıyla çalışarak kişinin anı ağına sağlıklı bir şekilde işlenmesini sağlar. Böylece travmatik anının kişi üzerindeki gücü azaltır ve kişinin hayatında önüne koyduğu setleri de ortadan kaldırır. Peki, bu süreç nasıl ilerler, EMDR nasıl uygulanır?

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır?

EMDR kurucusu Francine Shapiro, göz hareketlerinin rahatsız edici duygu ve düşüncelerin etkisini azaltmada etkili olduğunu keşfetmiştir. EMDR uygulaması da bu keşif üzerinden oluşmuştur. Uygulması sırasında belirli protokoller takip edilir.

Danışanın geldiği konuyla alakalı geçmiş taraması yapılır ve çalışılacak anılar belirlenir. Bundan sonraki süreçte beynin sağ ve sol yarımküreleri aktif hale getirilir. Peki, bu nasıl yapılır? Genellikle gözlerin sağ ve sola hareket ettirerek her iki yarımküre de aktif hale getirilir. Ancak, kulaklıkla iki kulağa ses vererek ya da ellere titreşim vererek de uygulanabilir.

EMDR terapisi, sadece geçmişle değil, aynı zamanda bugün ve gelecekle de çalışır. Geçmişteki anılara odaklanırken bugüne etkisini ve bugünkü tetikleyicilerle de çalışır. Aynı zamanda gelecekte karşılaşılabilecek olası durumlarla başa çıkma becerileri kazandırır.

EMDR Terapi ile Kötü Anıları Silmek Mümkün Mü?

EMDR terapisi ile ilgili akıllardaki en önemli soru: “Unutmak istediğim kötü anılarımı EMDR ile silebilir miyim?” Böyle bir algının oluşmasında Francine Shapiro’nun “Acı Anıları Silmek” isimli kitabının büyük etkisi var. Kitap isminin çevirisi bu şekilde olunca, ister istemez anıların silindiğine dair bir düşünce oluşuyor.

Düşünülenin aksine EMDR terapisinin yaptığı istenmeyen anıları silmek değildir. Ancak terapinin sonunda çalışılan anılar, ilk baştaki etkisini kaybeder. Anılar daha silik ve etkisiz hale gelir. Bu da EMDR terapisinin ulaşmak istediği sonuç.

EMDR İle Kötü Anıları Silmek Mümkün Mü?
EMDR Terapi ile Kötü Anıları Silmek Mümkün mü?

EMDR Terapisi Kimlere Uygulanabilir?

EMDR terapisinin uygulandığı belirli bir yaş aralığı yoktur, Çocuk, genç, yaşlı talep eden herkese rahatlıkla EMDR uygulanabilir. EMDR’ın çıkış noktası Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) olsa da sadece travmalarla çalışmaz. EMDR’ın çalıştığı başlıca konular:

 • Ağır Travmalar
 • Cinsel Taciz
 • Sosyal Fobi
 • Panik Bozukluk
 • Madde Bağımlılığı
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk
 • Cinsel İşlev Bozuklukları
 • Yas
 • Sınav Kaygısı
 • Performans Kaygısı
 • Öfke Yönetimi
 • Özgül Fobiler (yükseklik, hayvan, uçak korkusu vb)
 • Depresyon
 • Yeme Bozuklukları
 • Stres

“EMDR terapisi kimlere uygulanabilir?” sorusu kadar “Kimler EMDR terapisi uygulayabilir?” sorusu da önemlidir. Unutmamak gerekir ki; EMDR, her psikolog ya da psikiyatristin uygulayabileceği bir terapi yöntemi değildir. EMDR uygulayıcısı olmak için belirli bir eğitimden geçme zorunluluğu vardır. Bu nedenle EMDR terapi desteği alacağınız profesyonelin bu eğitim sürecinden geçtiğinden emin olmanızda fayda var.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.