Gerdek gecesi, çiftlerin ilk kez cinsel birliktelik yaşayacakları gece için halk arasında kullanılan tabirdir. Pek çok çift için özel ve anlamlı olduğu kadar kaygıya da sebep olan ilk gece korkusu (gerdek gecesi korkusu) yenmek için neler yapılabilir? Öncelikle söylemek isterim ki ilk gece korkusu yalnızca kadınlara has bir durum değil. Erkekler de farklı sebeplerden ötürü gerdek gecesinde yaşayacakları deneyim konusunda kaygılanıp korkuya kapılabiliyorlar.

Özellikle yeni evlenen çiftlerin, evli olarak geçirilen ilk gecelerinde cinsel ilişkiye girecekleri düşünülür ve bu sebeple düğünün ardından yaşanan geceye gerdek gecesi denir. Fakat düğün gününün yorgunluğu ve stresi düşünüldüğünde ilk cinsel birlikteliğin ille de o gece yaşanması gibi bir gereklilik elbette yoktur. Sadece cinsel birlikteliğin ilk gece yaşanmasının zorunlu olduğu düşüncesi bile korkuya sebep olabilir. Bu ilk deneyim, eşinizle paylaşacağınız özel bir an olacak ve önceliğiniz keyif almak olmalı. Peki yaşadığınız korku neden kaynaklanıyor?

İlk Gece Korkusu Neden Olur?

İlk cinsel birliktelikten korkmanın en temel sebebi elbette daha önce yaşanmamış olmasıdır. İnsan doğası bilmediği ve deneyimlemediği hemen her şeye karşı temkinli davranmaya meyillidir. Bu bilinmezliğin üzerine bir de yanlış bilgiler, toplumsal baskı, başkalarından dinlenen kötü deneyimler de eklenince gerdek gecesi kabuslarınızın sebebi bile olabilir.

Öncelikle sakin olun ve size anlatılan bütün kötü deneyimleri unutun! Cinsel ilişkinin nasıl olacağı siz ve partneriniz arasındaki uyuma bağlı. Bu nedenle eğer böyle bir korkunuz varsa muhakkak partnerinizle paylaşın ve ondan size bu konuda destek olmasını isteyin. Cinsel ilişki ve beklentiler hakkında konuşmak, cinsel ilişkiden alacağınız doyumu arttıracaktır.

Özellikle kadınlarda ilk gece korkusuna neden olan şeyler bir tanesi de kızlık zarının yırtılması sonucunda ortaya çıkacak olan kanama. Bazı kadınlar toplumsal normlar sebebiyle “Ya kanamam olmazsa?” diye korkarken bazı kadınlar yine kendilerine aktarılan deneyimlerden yola çıkarak “Ya çok kanamam olursa, durmazsa?” diye korkabilmekte. Unutulmamalı ki her kadının kızlık zarının esnekliği, şekli, bulunduğu derinlik birbirinden farlıdır. Bazı kadınlarda kanama birkaç gün sürerken bazılarında 2 3 damla olmakta, bazı kadınlarda ise hiç olmamaktadır. İlk ilişkide kanama olmaması kadının bakire olmadığı anlamına gelmez! Bu konuda yapılması gereken şey ise rahatlamak ve o özel anın tadını çıkarmak olacaktır.

Erkeklerde korkunun sebepleri genel olarak ereksiyon problemi yaşamak veya erken boşalmak, partnerini ilk cinsel birlikteliklerinde tatmin edememek gibi düşüncelere sahip olmaktan kaynaklanıyor. Performansınız yerine partnerinize ve yaşadığınız deneyime odaklanmanız kaygınızı azaltacaktır. Kaygılanmak cinsel performansınızı etkileyeceği için ilk önce bu düşüncelerden uzaklaşmanız gerekmektedir.

Peki ilk cinsel ilişki her zaman çok mu ağrılı olur? Elbette hayır. Bu da tamamen partnerlerin birbirine yaklaşımı, birbirlerinin isteklerine ve beklentilerine kulak vermeleri ile alakalı bir durum. Özellikle partnerlerden birinin veya ikisinin de daha önce cinsel ilişki deneyimi olmadıysa ön sevişme uzun tutulmalı. Partnerinin bedenini tanımak ve cinsel ilişkiye hazır duruma gelmesine zaman tanımak için ön sevişme oldukça önemli bir yere sahip. Genelde kadınların yaşadığı cinsel ilişkinin ağrılı olmasından korkma durumunu ön sevişme ile aşabilir, çok daha rahat bir cinsel birliktelik yaşayabilirsiniz.

İlk Gece Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapılmalı?

  • Kaygılarınız hakkında partnerinizle konuşun. Ona nelerden korktuğunuzu söyleyin. Böylece hem aranızdaki iletişim kuvvetlenecek hem de cinsel ilişkideki konusunda birbirinize olan güveninizi geliştireceksiniz.
  • Bilgi edinin. Etraftan duyduğunuz bilgilere güvenmeyin. Her cinsel ilişki ve çift birbirinden farklıdır. Benzer deneyimleri yaşayacaksınız diye bir kaide yok. Merak ettiğiniz ve endişelendiğiniz konularda güvenilir kaynaklardan ve uzman kişilerden bilgi alın.
  • Kendinize ve partnerinize zaman tanıyın. İlk kez paylaşacağınız bu deneyim ne kadar rahat ve güvende hissederseniz o kadar keyifli olacaktır. Özellikle eğer düğünde çok yorulduysanız aynı gece cinsel ilişkiye girmek için kendinizi ve partnerinizi zorlamayın.
  • Ön sevişmeyi atlamayın. Ön sevişme partnerlerin cinsel ilişkiye fiziksel ve mental olarak hazır hale gelmesinde çok önemli bir etkendir. Ön sevişme her iki kişi için de cinsel ilişkiden alınacak hazzı arttıracak, hayatın her döneminde cinsel yaşamınızda bulunması gereken bir unsur olduğunu unutmayın.
  • İlk cinsel ilişki için rahat bir pozisyon seçin. Fazla esneklik ve fiziksel efor gerektirmeyen, iki kişiyi de konforlu hissettiren bir pozisyon seçmeniz ağrılı cinsel ilişki yaşamanız riskini de azaltacaktır.
  • Ana odaklanın. Yanlış bir şey mi yapıyorum diye düşünmeyin. Partnerinizin ve sizin isteklerinizi göz önünde bulundurarak ve içinizden geldiği gibi davranın. Cinsel ilişkide akışa ve ana odaklanabilmek hazzı arttıran en önemli noktalardan biridir.

Bu önerileri uygulamak korkularınızdan kurtulmanız konusunda yardımcı olacaktır. Fakat bunları denediğiniz halde hala korkularınız ve kaygılarınız devam ediyorsa bir ilişki ve çift terapisinden destek alabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Deniz Doğruöz / İstanbul Ataşehir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.